середа, 25 лютого 2015 р.

Пишіть листи і надсилайте вчасно



Одного разу, переглядаючи на поличці книжки, в пошуках літератури до душі я натрапила на особливу книгу. Вірш Ліни Костенко ”Пишіть листи” із збірки ”Вибране”, надзвичайно мене зацікавив. Поетеса просила надсилати листи людям, які їх чекають і потребують, незважаючи ні на що. Написати свій лист вирішила і я, адже знала, що є людина, яка його справді чекає. Отож, мій лист був адресований – українському солдату. Написання листа не забрало багато часу, тому що я писала те, що відчувала, бажала бійцю здоров’я, терпіння, швидше повернутися додому, побачитися з рідними. На завершення листа, я написала свій номер телефону і попросила солдата передзвонити. Довгих два тижні я чекала дзвінка і коли майже втратила надію отримати відповідь – подзвонив він.

Сергій родом з Ужгорода, добровольцем він вирушив на Схід. У січні минуло 70 днів, як він разом зі своїм сином захищає нашу країну у Северодонецьку. Військовий розповідав, що не всі люди в цьому місті підтримують українську армію,є чимало тих, які виступають за злочинну владу на Сході. Багато говорив Сергій і за молитву, казав, що саме вона всіх нас об’єднує . Та, напевно, найбільше радів солдат за переданий лист. Довго дякував і просив писати надалі. Велике хвилювання не дозволило мені запитати ким був Сергій у мирному житті, в якому підрозділі він зараз служить.

Ця десятихвилинна розмова назавжди змінила всі мої уявлення про війну. Після розмови у мене тремтіли руки, серце виривалося з грудей, а в голові була лише одна думка: ”Я говорила з Героєм” Саме тоді я зрозуміла наскільки важливою для військових є наша підтримка. Адже я ніколи не думала, що можу чимось допомогти українським бійцям.

Наступні два тижні я не відпускала телефону з рук, чекала можливості знову почути Сергія. І цей омріяний дзвінок нарешті пролунав. 6 січня, коли вся країна затримала подих, в очікуванні народження Ісуса, до мене знову подзвонив солдат. Боєць не представився, а тільки сказав, що проходить військову службу в Луганській області. Хоча тоді мене зовсім не цікавило його ім’я – в моєму серці він вже був названий Героєм. Це була коротка розмова,пронизана моїм захопленням, змішаним з болем і його гарячим серцем, тепло якого я відчувала через сотні кілометрів. Військовий нічого не розповідав про себе. Він постійно дякував за лист, казав, що саме це його підтримує. На мої слова про святковий настрій, наближення Різдвяних свят, солдат просто відповів:”Радій, за нас не переймайся, ми тут воюємо для того, щоб ти ніколи не сумувала”. На ці слова я нічого не відповіла – не дозволили сльози.

Коли ця коротка розмова завершилася, я просто сиділа і думала. В моїй голові бігали сотні думок, сотні питань, на які я б хотіла почути відповідь. Серце і досі грів надзвичайно приємний голос українського солдата. Нарешті подолавши хвилювання, я почала аналізувати свою розмову з двома військовими. Хоча це були дві різні людини, вони дзвонили в різні дні і різний час, було те, що їх об’єднувало. Вони були Героями, людьми з незламною волею, в обох розмовах мене вражала їхня надзвичайно освічена мова. Складалося враження, що жоден поет чи літературознавець не вміє так гарно володіти словом. Адже їхня мова заворожувала, голос був надзвичайно спокійний і приємний. Тоді в моїй голові була лише одна думка:” Чому саме такі люди мають терпіти негоду, недоїдати, потерпати від спраги і найважливіше: чому вони мають щодня ризикувати своїм життям? ” Відповідь з’явилася у моїй голові дуже швидко: тому, що вони Герої.

Цілий вечір я просила Бога оберігати всіх військових, опікуватися їхніми сім’ями і подарувати нашій Україні такий очікуваний і вимолений мир.

Номера цих двох військових я зберегла у себе в телефоні та назавжди у своєму серці. Адже я знаю: Герої обов’язково подзвонять ще раз і нарешті повідомлять новину, на яку чекає вся країна:”Війна закінчилася. Ми перемогли!”

Тож всі, хто зараз думає про те, як допомогти українській армії, зробіть так, як писала Ліна Костенко: ”Пишіть листи і надсилайте вчасно, коли їх ждуть далекі адресати. Коли є час, коли немає часу і коли навіть ні про що писати..”


понеділок, 23 лютого 2015 р.

Плакало серце. Текли сльози



Рівно рік тому, 20 лютого Україна назавжди змінила свою історію. Протягом трьох найкривавіших днів, у небо пішли найкращі сини свого народу. Для того, щоб вшанувати безсмертний подвиг Героїв Небесної Сотні у Вишнівчицькій ЗОШ І – ІІІ ст. відбувся вечір – пам’яті під назвою ”Сотня, що тримає небо”. Виступ розпочався з хвилини мовчання та гімну-реквієм Майдану “Пливе кача по Тисині”. Під час виконання цієї пісні усі учасники заходу виклали з синьо-жовтих свічок карту України. Далі слово для молитви надали священикам з Марійського Духовного центру. Вони відправили поминальну панахиду за усіма загиблими протягом Революції Гідності та неоголошеної війни на Сході. До присутніх звернувся отець декан Володимир Топоровський, який попросив усіх щиро молитися за мир в нашій країні. Далі звучали пісні, в яких оспівувалася мужність і сила Небесної Сотні, зачитувалися авторські вірші, присвячені подіям на Майдані. Хронологію подій Революції Гідності пригадали ведучі. Для того щоб присутні змогли краще відчути атмосферу тих подій, на мультимедійній дошці транслювалися відео та презентації ключових подій Євромайдану. Ролики під назвою “Ціна демократії?” та ”Голуба каска”, розчулив глядачів до сліз.

Однак, метою цього заходу було розповісти про наших земляків, вихідців з Тернопільщини, які віддали своє життя за вільну Україну. Отож далі звучали пісні та вірші – присвяти цим мужнім хлопцям.

Закінчився вечір – пам’яті спільним виконанням пісні ” А я молюсь за Україну” і зверненням до Бога про вічну славу для Героїв та спокій на нашій землі.

Організували цей захід вчитель християнської етики Вишнівчицької ЗОШ Дохват О. та вчитель музики Шуфліта О. Саме вони подбали про художнє оформлення залу та вклали в цей виступ частинку свого серця.

Здавалося, пройшов вже цілий рік, а біль у серці та сльози на очах не вщухають і досі. Тож пам’ятаймо усі, що кожного дня на нас з неба постійно дивиться Небесна сотня і ставить нам одне питання: ”Що ти сьогодні зробив для того, щоб наша смерть не була марною?”



пʼятниця, 20 лютого 2015 р.

Вони тримають небо...

Пливуть гроби по морю, як човни –
по морю рук, по морю сліз і гніву.
Пливуть в човнах розтерзані сини
на хвилі молитов і переспіву.
Так ніби в жилах замерзає кров,
а потім б’є у скроні голос крові
за тим, хто тихо жив, а відійшов
у дзвонах слави праведним героєм.
Пливуть човни, гойдає кожну лодь
людська долоня, тепла і тремтяча,
човнами править втишений Господь,
а серце розривається і плаче.
І кожна мати плаче, і пече
їй кожна рана у чужого сина.
Стоїть Майдан братів – плече в плече
і разом з ним ридає Україна.
Нехай же вам, герої, віддає
Святий Петро ключі від того раю,де убієнний ангелом стає,
бо він герой. Герої не вмирають.
Герої не вмирають. Просто йдуть
з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті.
Пливуть човни. Пливуть човни. Пливуть…
Героєм слава – вписано у серці.

Мар’яна Савка (22.02.2014)

середа, 18 лютого 2015 р.

Закохана і щаслива

Марія знову йшла по темній вулиці сама. Знову з невидимим болем у серці і дуже помітними сльозами на очах. Вже закінчилися сили все це терпіти. Завтра ж покладу цьому край.
Марія виросла у багатодітній сімї. Була працьовитою і старанною. Гарно вчилася в школі. Часто просила батьків відпустити її на навчання в міську школи, але батьки гостро відповідали:Нічого тобі там робити, коли дома справ повно. Мовчки, витираючи сльозу, Марія казала:  Ось побачите, я буду багатою і щасливою і всього досягну сама. Батьки ,не вірячи у слова доньки, мовчки хитали головою.
Марія натомість виросла і на здивування всім поступила до омріяного вишу .А там закрутилася у вирі міського життя. Навчалася гарно та зразково, поки не зустріла його. Андрій був на 17 років старшим, двічі одруженим, бізнесменом.
Це було кохання з першого погляду, як запевняла подруг Марія. Тоді на її руці уже була дорога каблучка. Як не просили дівчину батьки не одружуватися, почекати хоча б до закінчення університету. Але нікого не слухала Марія. Вона була впевнена, що коли одружиться, не потрібна буде їй ні гроші, ні освіта. Адже Андрій багатий, заможний ще й з квартирою в Києві.
Спочатку життя молодих було щасливим і безхмарним. Але скоро все це закінчилося. Андрій приходив додому пізно, заклопотаний і все менше часу приділяв молодій дружині. Згодом почав випивати і піднімати руку на жінку. Однак для знайомих, друзів і колег по бізнесу вони і далі залишалися щасливою і закоханою парою.  Марія все  терпіла, мовляв одумається, порозумнішає, а вона жити без нього не може.
І зараз знов змушена втікати від дуже п’яного і сердитого чоловіка. Марія ховалася по під’їздах. Там її побачила сусідка:
-          Невже це ти Марічко? Що ти тут робиш
-          Та  нічого, вирішила повітрям свіжим подихати, витираючи сльозу сказала дівчина.

Тої ночі Марія повернулася до чоловіка, а на ранок знову грала перед сусідкою закохану і щасливу.

Рік, що нас змінив

Весна в Україні забрала в нас літо,
Забрала все сонце, хвилі і море,
Щасливих батьків і усміхнених діток,
Лишивши лиш смуток, відчай і горе.

Зима ж нас змінила, дала нам мрію.
 Дозволила страхи свої подолати.
Забрала печаль – повернула надію,
А ми навіть цим не змогли скористатись.

Осінь поштовх свій нам подала,
І в серці потроху став страх пропадати.
Голос народу почути давала,
Думку власну навчила казати.

Літо наше війни заплямили,
Але і тут не можна мовчати.
Літо розум нам нарешті відкрило,
І показало, кому треба кланятись.

Все це пройшло і дні вже минули,
Рік ж нас міняв, казав нам всі кроки,
Але і про це ми всі вже забули.
Лише памятаймо – виносімо уроки.












вівторок, 17 лютого 2015 р.

Холодна тінь її печалі

Холодна тінь її печалі
І ще сльоза, що тихо опада.
Чому так важко час минає?
Чому сидиш ти знов сама?

Холодна сцена, німі звуки
І серпень є, і скошена трава,
Вони – це вісники розлуки,
 Яка щороку в серці ожива.

Холодний погляд,  пуста сцена.
І серце задихнулося від сліз
В житті людей одна проблема
Це смерть , що не залишить світ.

Холодний світ увесь в печалі,
Бо зникла в ньому вся Любов.
Душа вже тіло покидає,

Та ангелом вернеться знов.
                                             
                                             Б.Л.О

Вона

Вона іде на зустріч вітру
Вона іде не стишуючи крок
Немов летить по білому повітрі
Убрана у букет з нев’янучих квіток

Вона – не все, Вона – не  Україна
І не найвища серед всіх зірок
Вона не є свята, Вона – проста Марія
Вона не вбрана у чужий вінок.

Вона уміє плакати як всі
Вона уміє як і всі грішити
І біль і страх несе вона й жалі
Та вміє як не всі вона любити.

З її очей знов падає сльоза,
А доля серце вирвала їй двічі.
Сльоза то болю смутку, каяття
Смерть заглядає в друге їй у вічі.

Вона все стерпить, переможе
Здолає біль і самоту
І сльози втерти вона зможе
Бог ж не залишив її саму.

Вона знов йде на зустріч вітру
І знов не стишуючи крок
Пливе по білому повітрі
І знов життєвий вчить урок.


                                                КММ

Просто падав дощ



Просто падав дощ. Він стирав з її очей сльози. Такі пекучі сльози. Зараз їй не хотілося, щоб хтось її впізнавав, підходив чи навіть вітався. Та починалося все, як у казці.

Олена виросла у багатій і заможній родині. Тут завжди панувала любов та розуміння. Ще у школі дівчина визначилася зі своєю професією. Вона хотіла стати лікарем. Без особливих зусиль Олена вступила до Київського медичного університету. Там вона познайомилася з Андрієм. Молодий , багатий хлопець, син ректора університету і лікарки в столичній клініці. Олена зразу закохалася в Андрія, а той відповів їй взаємністю. У Києві Олена знайшла роботу. Вона влаштувалася педіатром в одну з найбільших лікарень Києва. А через рік їхня молода сім’я святкувала хрестини. У них народилася чудова донька, яку назвали Софією. В свої 25 Олена була заміжньою, забезпеченою та повністю щасливою. Вона думала, що так буде тривати завжди, але розпочалася криза. Батьки дівчини втратили весь свій бізнес і збанкрутували. Олена попала під скорочення і змушена була покинути роботу. Єдиним годувальником родини став Андрій, який все частіше дорікав дружині за кожну витрачену копійку. Він контролював всі її дзвінки, рахунки, забороняв пересуватися транспортом, щоб не витрачатися і все частіше почав зриватися на маленькій доньці. Олена як могла заспокоювала чоловіка: шукала роботу, важко працювала. Андрій натомість почав відкрито зраджувати дружину. На вмовляння Олени зупинитися і повернутися в сім’ю чоловік підняв руку на неї і їхню дворічну дитину. Наступного дня Андрій забрав всі речі і прислав дружині документи з вимогою залишити будинок і повернути йому всі витрачені на неї гроші.

І зараз, колись багата і успішна лікарка, йшла під проливним дощем в старій куртці і подертому взутті. Олена не мала для чого більше жити. Їй не було за що утримувати Софійку, а чоловік все частіше став погрожувати забрати у неї дитину. Олена вже все вирішила. Вона не мала за що жити,а її доньці буде краще з багатим і заможним батьком ніж з такою матір’ю. І тут вона побачила машину, яка на великій швидкості наближалася до неї. Дівчина відпустила всі свої почуття і зробила крок на зустріч машині.

Євген як раз поспішав на слухання ще однієї ї своєї справи у суді. Молодий 30 річний чоловік, успішний адвокат і підприємець. Саме він встиг вчасно пригальмувати і врятував життя Олені. Коли він почув історію цієї бідної жінки, вирішив їй допомогти. З допомогою Євгена Олена виграла справу і відсудила у колишнього чоловіка квартиру, аліменти і головне – опіку над власною дитиною. Невдовзі Олену поновили на роботі, і вона змогла займатися своєю улюбленою справою – лікувати дітей. Жінка сама не зрозуміла, як закохалася у красивого і впевненого Євгена. Згодом вона з донькою переїхала до нього. Євген вже давно мріяв про дитину, тож Оленина донька стала йому рідною, а Софійка нарешті знайшла справжнього і люблячого батька.

І знову падав дощ. Тільки тепер її щаслива сім’я, взявшись за руки,бігла по тій самій вулиці, де колись під проливним дощем, так круто змінилися всі три людські долі.



Смертельний рейс

Вони падали з неба.
Їх душі летіли
Чого тут ще треба?
Тільки жити хотіли.

Хотіли літати,
а мали згоріти.
У небі пекельнім
Довелося їм тліти.

Діти мали ще жити
Лікарі лікувати.
Дорослі мали любити,
 А довелося вмирати.

Смертельний рейс
більше не буде літати.
Ви вину зрозумівши,

 Синами будете прокляті.

Падав дощ...

 Дощ стирав їй сльози з лиця
Дощ хотів забрати весь біль
Вона бажала збудувати життя,
А Ви пішли не почувши “постій”

Дощ падав і стирав всі гріхи,
А вона йшла спокійно і тихо.
Вона не читала чужі листи
І не бажала нікому лиха.

Їй не вистачало Любові
Теплих слів і ЇЇ усмішки.
Хоч часу пройшло вже доволі
Біль не минув ні трішки.

Вона ішла як дощ упав,
Коли боровся з сонцем в герці.
Та навіть дощ тоді не знав,
Що коїлося в її серці.

                                                                       Б.Л.О.

Сила любові

Моя любов хай буде замість рук,
А мої сльози вам будуть за ноги.
У цьому світі радощів і мук
Кожен шукає сам собі дорогу.

Одні ховають очі і лице,
А інші біль і сльози.
Одних і смерть вже не пече,
А другі плачуть бачачи морози.

А ще є люди, що зійшли з небес.
Ми на землі ми їх ангелом зовемо.
Їхнє життя найбільше із чудес,
А ми вже їх зовсім не бережемо.

Тож не важливо скільки в тебе рук
Одна чи й може вже немає
Нога ще є? чи в цьому світі мук
Тебе лиш серце ще одне тримає.

Герой не може бути інвалід,
Бо він із ворогом зійшовся в герці.
Бувають люди в кого серце лід,

Й бувають тільки інваліди в серці.

Я плакала завжди на самоті...

Я плакала завжди на самоті
І заливалась горем  я сповна
Ніщо не втишить біль в мені
Ані ковток солодкого вина.

Роки знайомства вже давно пройшли
Лишилась відданість й повага
Я знаю: нерозлучні ми
І в серці незгоєма рана.

Я шанувала вас, як маму,
Я вірила словам усім
Людину замінили ви кохану
І лиш не вірили в діагноз лікарів.

І хоч роки пройдуть безпинно,
І хоч колись зівяне час
Я не забуду ні хвилини,
Яка була колись у нас.

Я вам бажаю бути з Богом,
Бо ви достойні цього вже давно.
Дарую лиш багато молитов вам
І ми побачимось колись же все одно.

Маленька зірка народжена з любові

Коли народжується дитина, Бог запалює на Небі зірку, коли ж людина помирає ця зірка починає згасати.
Олексій вважав, що сам має право запалювати ці зірочки, адже сотням дітей він допоміг побачити світ. Народився хлопець у звичайні, роботящій родині. Змалечку любив читати. У школі особливо зацікавився біологією і анатомією. Згодом, поступив у медичне училище, потім в університет і получив направлення на практику в одну з найкращих клінік Берліну.
Там у Німеччині отримав запрошення на роботу. Працював спочатку важко: на ньому лежала вся письмова робота, прийом хворих і їхнє попереднє обстеження. По вечорах, щоб підзаробити влаштувався лаборантом в іншому відділі цієї ж лікарні. Одного вечора наводячи порядок в одній з палат він познайомився з Анною.
ЇЇ мати була українкою, але в 19 вона вийшла заміж за німецького бізнесмена і народила йому дитину. Анна також працювала у клініці. Молода, надзвичайно красива дівчина, привертала увагу багатьох чоловіків.
Олексій зразу закохався в Анну. Вони проводили години чергування в клініці разом. Розмовляли про все на світі, обговорювали медицину, ділилися планами на майбутнє. Олексій не хотів розлучатися з Анною ні на мить. Він не вагаючись запропонував дівчині одружитися, а вона не роздумуючи погодилася. Але чекати з одруженням довелося довгих 5 років. Батьки дівчини не хотіли віддавати свою єдину дитину за простого інтерна.
Лише коли Олексій став лікарем,а  згодом заробив гроші на, хоча і маленьку, але власну квартиру – батьки дівчини погодилися. Весілля справили гучне, в одному з найдорожчих ресторанів Берліна. Приїхали навіть батьки Андрія з України і , на диво, вони швидко знайшли спільну мову з багатою та інтелігентною родиною Анни. На весілля батьки дівчини подарували молодятам автомобіль і гроші, рівно стільки , щоб продати їхню однокімнатну  квартиру і придбати новий, просторий будинок. Олексій з Анною були найщасливішими. Зовсім скоро Олексія підвищили на роботі і він, незважаючи на свій молодий вік, став завідувачем відділення. Олексій допоміг багатьом жінкам народити дітей, навіть коли інші лікарі від них відмовлялися. Лише одне непокоїло молоде подружжя: Бог не посилав у їхню сімю дітей. Щоразу, повертаючись у пустий будинок та розглядаючи кімнати приготовані для дітей, Анна не стримувала сльози, а Олексію хотілося як найшвидше покинути будинок. Десятки обстежень, сотні процедур і тисячі доларів витрачених на ліки. Анна не могла більше працювати в лікарні та дивитися на таких щасливих, вагітних жінок.
Так пройшло ще 5 років. Олексій став головним лікарем  в клініці, Анна  - його заступником. Всі раділи за таку, здавалося б , щасливу пару, але все частіше Анна чула у себе за спиною жалісні слова про те, що гроші, слава та навіть любов, не приносять такого омріяного щастя. Олексій як міг заспокоював дружину: дарував дорогоцінності, квіті та прикраси, старався приділяти їй більше часу і уваги. Анна кохала чоловіка, але розуміла, що не зможе  зробити його щасливим. Вона хотіла вже піти від нього, але раптом подзвонив телефон. Їх з Олексієм  терміново викликали на роботу.
Молода вагітна жінка попала в аварію. Можливості врятувати її з дитиною не було. Олексій робив все можливе, але витягнути жінку з того світу йому не вдалося. Зате Олексій зумів врятувати двох дітей - близняток тієї жінки. Як вже потім всі дізналися, дівчина була безробітною, жила в гуртожитку, а батько дітей відмовився від них ще до їх народження, через ваду серця в одного з близняток. Коли Анна побачила немовлят, не змогла відірвати від них погляду. Саме вона наполягла на тому, щоб охрестити їх. Хлопчика назвала Домініком, а дівчинку – Анджелікою. Та за декілька днів по дітей прийшли люди з дитбудинку. Анна розуміла, що хворого Домініка ніхто не всиновить, а їй так  не хотілося,щоб братчика з сестричкою розлучали.
Дівчина все вирішила. Ввечері вона підійшла до Олексія, щоб повідомити про те, що хоче всиновити дітей і вона не змінить свого рішення, навіть якщо чоловік її покине. На велике здивування Анни, Олексій нічого не відповів, а лише ніжно пригорнув дружину і щось тихенько прошептав.
І ось через  3 роки, уже професор і кандидат медичних наук Олексій Миколайович, поспішав додому. Там, його чекало двоє галасливих. а головне, повністю здорових дітей і красуня дружина, в якій билося уже два серця.

Кажуть, Бог запалює зірку, коли посилає на землю нове життя, а на людину покладає головне завдання – не дати цьому життю загаснути.

А на очах застигли сльози

Галина стояла біля старої хвіртки свого будинку і  тихо плакала. Незважаючи на сльози, вона знову поблагословила своїх дітей, помахала рукою маленькій внучці і ще раз перехрестила автомобіль.
      Галина народилася у багатодітній  сільській сімї. З дитинства дівчина звикла багато і важко працювати. Вчилася Галина лише 8 років, а потім пішла допомагати батькам в полі. В 17 років одружилася з Петром, хлопцем з їхнього села. Спочатку Галина  жила з  батьками чоловіка, але згодом важкою працею змогли заробити на власну хатину. Галина рік за роком народила трьох дітей – двох синів і дочку. Відтоді жила вона лише заради них. Працювала з чоловіком важко, щоб забезпечити дітей всім необхідним. А вони підростали, і з роками забаганки дітей ставали все більшими і більшими. Спочатку всі гроші віддавала на навчання дітей , платила за освіту, давала хабарі викладачам, а діти, ніби не помічали того, що роблять для них батьки. Одного разу сини прийшли до матері і сказали :
-          Всі наші друзі вже давно живуть в місті на квартирах, а ми і досі винаймаємо маленьку кімнату в гуртожитку. Доїжджаємо на роботу автобусами, хоча знайомі вже давно мають власні автомобілі.
-          Але ж ви знаєте, що всі зароблені гроші  ми з батьком витрачаємо тільки на вас з сестрою. Я сама вже декілька років ходжу взимку в дірявих чоботах, а батько навіть куртки зимової не має, – сказала зі слізьми Галина.
Для того, щоб діти мали все, що їм хотілося Галина вирішила поїхати закордон на заробітки. Майже 10 років пропрацювала вона на чужих людей, декілька разів хотіла вже повернутися додому, але діти переконували її залишитися. Вони і не думали відмовлятися від своїх примх. Так Галина заробила дітям на машини, квартири в місті і їх ремонт. За все платила свої гроші, незважаючи на те, що сини мали гарну роботу, а дочка була одружена за багатим і заможним чоловіком. Лише, коли діти отримали все, що хотіли – повернулася додому.
 Знову тримати велике господарство жінка з чоловіком уже не могли.. Але і далі вони продовжували всіляко допомагати дітям, віддавали їм свою пенсію. Від важкої праці Галина почала хворіти: боліли руки і ноги, ставало все важче дихати, тижнями не припинялися болі в голові. Бували часи, коли Галин не мала змоги купити собі необхідні ліки. Тоді вона вирішила попросити грошей в доньки:
-          Оксанко, я бачу ти не бідуєш, а в нас з батьком зовсім грошей немає. Може ти б позичила мені на лікування?
-          Мамо, вибач, але ми з чоловіком вже давно запланували відпочити  закордоном.
-          Та нічого, якось переживемо, – тихо сказала мама.
Того разу гроші на лікування  дала сусідка, яка щиро жаліла жінку та дивувалася байдужості дітей до  власних батьків.
 Коли Галина повернулася з лікарні, помітила, що дорогі речі у квартирах синів: телевізори, компютери  та інші дорогі речі, на які вона заробила важкою працею, стали зникати. Тоді вона дізналася, що її сини пють. Пють багато, дорого, а коли не вистарчає власних грошей на горілку продають речі з дому. Багато ночей проплакала вона з чоловіком, всю пенсію віддавала на лікування синів,  благала,просила, кричала, але діти не зупинялися. Кожного дня Галина ставила собі одне й те саме питання:За що Господь послав на її сім’ю таку кару? Хіба за те, що все життя вона прожила заради дітей і їхніх забаганок.Сини пропили дві свої квартири і переїхали жити до батьків. Галина думала, що під батьківським контролем сини питимуть менше, але все було не так. В приступах люті  вони  знущалися над матірю й батьком: копали Галину в живіт і голову. Єдиним захисником жінки став її чоловік. Але, коли один із синів підняв руку і на нього -  його серце не витримало. Так Галина залишилася вдовою з трьома дітьми. Але і вони ненадовго пережили батька. Горілка забрала їх в могилу. Як народилися сини рік за роком, так і померли: одному сину було 26, іншому -  25. Галина думала, що не переживе смерті своїх дітей, але в неї ще залишалася дочка. Тепер жінка жила заради неї. Думала, що нарешті її домашнє пекло закінчилося, але це було не так. Донька, яка звикла до розкошів, не хотіла переїжджати в село до матері, проте і забирати її до себе також не планувала.                                                                                                                                                         В свої 60 Галина майже не бачила, ходила лише з двома паличками, а болі в голові не дозволяли їй навіть вільно дихати. За наполяганням сусідки вона таки звернулася до лікарів. Ті діагностували в неї рак мозку. Галина думала, що коли донька дізнається про її хворобу, то зрозуміє, що для неї все життя робила мати. Але дочка лише подивилася на Галину і сказала:
-          Ти вже і так багато прожила, мене в люди вивела, внучки дочекалась, напевне жити тобі вже досить. Ще й до того грошей на лікування у мене немає.
-          Але лікарі сказали, що без лікування і операції більше року я не проживу. Невже тобі більше не потрібна мати?
-          Ну, що ти таке кажеш. Ці лікарі чого тільки не придумують, щоб із здорових людей по більше грошей здерти.                                                                                                                                                
Галина нічого не відповіла, а з її очей впала сльоза.                                                                                                                                    .   І сьогодні до неї вперше за рік навідалася дочка з чоловіком. Приїхали на дорогій іномарці, всі в золоті і в дорогому одязі. Вони привезли з собою маленьку Катрусю, яка вперше за свої 4 роки побачила бабусю. Галина настільки любила своїх дітей, що й досі виправдовувала всі їхні вчинки. Побули дорогі гості в бабусі якусь годину і повернулися додому. Галина ж стояла біля хвіртки і благословляла своїх дітей. Тієї ночі вона заснула навіки, а з ранку її холодне тіло знайшла сусідка. В неї на обличчі була посмішка, руки були складені на грудях,а на її очах застигли сльози.  

Татові





Його міцний погляд
Усмішка , як сніг.
Мій тато найкращий,
найкращий з усіх.

Його сильні руки
І погляд в очах.
Який надихає,
Як принц у казках.

Його щира лагідність
Мій світ у руках,
Впевнені кроки,
Усмішка в очах.

Мій погляд на ньому,
Він є мій світ,
Мій тато найкращий
Найкращий за всіх.

Не забуваймо...

Невже забули кров пролиту?
І сльози матері забули?
І тіло прапором покрите,
У нашій памяті минуло.

Знов суперечка,влада, гроші,
А в когось сина вже нема.
І десь вдова цілує мощі,
Бо чоловіка забрала війна.

Війна у серці, в центрі у столиці,
Де діти йшли без захисту й меча.
І їм хотілося води з криниці,
І ще хотілось, щоб любов була.

Але з мільйонної країни
Героїв є лиш 100 людей,
Які в самий розпал руїни
Лишили сімї і дітей.

Вони пішли нам всім за волю,
За нашу правду,світле майбуття.
Вони країні підкорили долю,
Лишивши в Києві життя.

Хвилини пам’яті вже всі забуті
 І кача,що пливе в Тисині
Навік буде в журбі окута,
Бо ми під неї проводжали сина.

Усе пройшло і істина одна -
Бо час іде і все минає.
Лишились память і слова
Небесна сотня не вмирає.


" Лише повернись. Я буду чекати"


Лунали постріли, чулися звуки гармат, плакали діти і кричали жінки. Навкруги виднілися зруйновані будинки, поламані дерева, на вулицях не було жодної людини. Всі сиділи у підвалах, ховалися в напівзруйнованих оселях та боялися показати своє обличчя. Україна ходила безлюдними містами, тут панувала лише смерть, яка теж шукала своїх жертв. Україна плакала.. Вона була вдягнута у старий і знищений одяг, колись охайна і заплетена коса перетворилася у розпатлане волосся. Україна йшла своїми босими ногами по чорній і забитій землі. По тій землі, де лунала колись українська пісня, по тій землі, яка славилася своїми грунтами, своєю родючістю. Зараз тут не було нічого, крім розрухи, руїни і смерті. Тривав важкий 1944 рік…

Ганна стояла на колінах перед своїм чоловіком і плакала. Вона благала його не йти, не залишати її.

- Як ти можеш піти? - голосила жінка. – Як можеш покинути мене, нашу малу донечку, свою стару матір? А що я скажу нашій ще ненародженій дитині? Зрозумій, вона може навіть не побачити батька.

Та Йосип і далі був невблаганний . Він ще раз обійняв свою донечку. Маленька Марійка весело усміхнулася і помахала рукою батькові на прощання. Ганна піднялася з колін і почала витирати хусткою сльози.

- Лише повернися живим. Я буду тебе чекати, скільки треба буду чекати,- прошепотіла вона услід чоловікові.

А Йосип хотів лише заглушити ці слова у своєму серці. Він швидко вийшов з подвір’я, навіть не глянувши на дружину. Скупі чоловічі сльози виступили на очі чоловіка. Серце роздирала невимовна туга за маленькою донечкою, яку він мав залишити, за ще одним немовлятком народження якого він так з нетерпінням чекав, за старою матір’ю, якій після смерті батька обіцяв завжди бути поруч. Та найбільше боліло серце чоловіка за Ганну. Жінку, яку він безмежно любив, якою жив, якій клявся ніколи не завдавати болю а приносити лише щастя і радість. Сльози, скупі чоловічі сльози покотилися обличчя. Його ясні очі покрила пелена зажури і смутку.
Зразу згадалася їхня перша зустріч з Ганною. Потім були солодкі зустрічі біля ріки, розмови до ранку. Ганна співала йому пісні, пронизані тугою за батьків, яких вона втратила, за сестрою, яка померла ще маленькою. Кожною піснею Ганна, мов та чародійка, прив’язувала Йосипа, закохувала його в себе. Та і вона сама вже не могла без його веселих жартів, чорних очей та пишних вусів. Коли вони одружилися, не потрібно було їм більше нічого. Тішилися разом із обшарпаної хатини, в якій жили, із черствого хліба, який мусіли їсти.
Та зараз Йосип йшов на фронт, йшов туди, звідки міг уже й не повернутися. ”Коли ж закінчиться ця війна? Вже два роки ми не маємо мирного неба над головою.1941-1942-й-ці роки назавжди залишаться у моїй пам’яті. Я буду розповідати про них дітям, поясню їм, що пішов воювати не заради себе, не з своєї волі, а через чиїсь безглузді бажання захопити цілий світ. Я розповім їм про все… якщо, звичайно повернуся додому”

На фронті час йшов дуже довго. Кожна хвилина здавалася вічністю, кожен день, проведений на війні, все більше віддаляв його від коханої. Тисячі разів Йосип був на волосині від смерті, та завжди думка про сім’ю рятувала його, додавала сил.
Йшли довгі місяці війни, чоловік втратив відчуття часу, перестав рахувати дні, проведені на фронті. Засинаючи під свист куль, щодня бачачи сотні смертей, у серці чоловіка залишалося все менше і менше віри в те, що ця війна коли-небудь закінчиться.

А тим часом за сотні кілометрів від вбивств, куль і смерті у Йосипа народився син. Ганна поринула у домашні клопоти і, як могла, старалася відганяти від себе страшні думки, які щоразу заглядали у серце. Донечка Марійка підросла і все частіше запитувала матір, де її батько. Ганна пояснювала дитині, що тато її дуже любить, але зараз він повинен бути далеко.

- Ну чому, чому, чому він не хоче повернутися додому, побачити братика? Ми ж так його чекаємо!

На очах Ганни з’явилися сльози.

- Донечко, тато дуже хоче повернутися додому, він дуже любить тебе і твого братика, але у нього є обов’язки , він змушений бути далеко, щоб захистити нас з тобою.


Марійчине серце не могло цього зрозуміти. Вона знала: якщо любиш, то маєш бути поряд. Тож сльози, сум матері і бабусі супроводжували дівчинку ще цілий рік.

Йосип жив думками про сім’ю. Малював у себе в голові ту омріяну зустріч з родиною. Здавалося, він вже відчував на собі обійми Ганни та теплу долоньку маленької донечки. Писав листи рідко, адже як тільки брався за олівець, з очей зразу падали сльози.

Одного дня Йосип прокинувся з дивним відчуттям. У його серці, вперше за довгий час з‘явилася надія. Він щиро повірив, що невдовзі повернеться додому.”Я повернуся живим, повернуся додому. Мене чекає дружина, за мною плачуть діти.” Серце Йосипа забилося швидше. Він відчув неймовірну силу, був готовий до бою…Та раптом, у очах потемніло, підкосилися ноги. Йосип відчув неймовірний біль, що проходив через серце і вирвався на волю криком: “ Я хочу жити!”

Так несподівано наступила весна. Уже друга весна без сина, чоловіка і батька. Ганна вірила, що з пробудженням природи, розквітом дерев і її Йосип зможе повернутися додому. Та все сталося не так. Теплий весняний день обірвала страшна звістка з фронту:”Ваш чоловік загинув у Чехословаччині. Ворожа куля потрапила в серце. Доставити тіло додому неможливо”.

Життя розірване на двоє… Холодний запах смерті і Йосипове обличчя перед очима. Ганна поблідла, а з очей потекли гарячі сльози. Такі болючі сльози, які, здавалося, залишали шрами на самому серці. ”Більше ніколи я не почую його сміху, не побачу його очей, його руки більше ніколи не доторкнуться до мене”, - говорила сама до себе Ганна. На плач мами до кімнати збіглися діти.

- Чому ти плачеш?- запитала Марічка. - Щось сталося з татом? Невже він повертається додому?

Ганна витерла сльози, пригорнула дітей і тихо сказала:

- Татко більше ніколи не повернеться. Тепер він любитиме всіх нас із Неба. Він буде бачити кожен наш рух,буде допомагати нам і ніколи не залишить. Його серце завжди буде з нами.

                                             Пройшли роки… Уже нове ХХІ століття


Молода жінка плакала, кричала і благала свого чоловіка не йти воювати. Вона пропонувала швидко зібрати речі і переїхати за кордон до її батьків, пропонувала підробити медичну довідку, але чоловік нічого не відповідав.

- Тобі ж тільки 21, у тебе скоро народиться син. Невже ти зможеш його залишити? - схлипуючи говорила жінка.

- Я йду на Схід тільки заради вас, для того, щоб всі ми жили у вільній незалежній Україні.

- Лише повернися. Повернися живим. Я буду тебе чекати, - промовила молода жінка і кинулася на груди свого чоловіка.

Старенька Ганна сиділа на лавочці і спостерігала за тим, як її правнук від’їжджає на Схід. Якась невидима нитка болю знову пройшла через її згорьоване серце. Згадалися сльози, з якими проводжала свого Йосипа на фронт, всі слова, якими хотіла не пустити чоловіка воювати. Згадала про все… А в голові була лише одна думка:” Чому все це так повторюється?”
Знову чулися дикі постріли гармат, свист куль розривав душу і виривав з грудей серця. Україна йшла босими ногами, знову витираючи сльози. Навкруги розруха і чорний дум, що закриває синє небо. Тисячі обірваних життів, скалічених душ і тіл. Вбога  понищена земля. Триває важкий 2014…